2018 Music Honors

Park Hill Student Musicians Earn Honors
This is the image for the news article titled Park Hill Student Musicians Earn HonorsDozens of Park Hill band and orchestra students earned positions in the All-District orchestras and bands.

Some of the high school students will have the opportunity to audition for the All-State band and orchestra on Saturday, Dec. 1, in Columbia, Missouri.

The high school All-District Orchestra event is Jan. 10-12, and the middle school event is Jan. 12. Both are at the Paseo Academy for the Fine and Performing Arts.

The orchestra directors for Park Hill South High School and Lakeview Middle School are Diane Markley and Ariel Aguilar. 

The band directors for Park Hill South and Lakeview are Andrew Gillespie, Charles Boyd and Katie Wagoner, and the percussion specialist is Andrew Foerschler. 

The orchestra director for Park Hill High School is Suzannah Smith. Congress Middle School orchestra directors are Suzannah Smith and Rebecca Stapfer.

The band directors for Park Hill High School are Ky Hascall and David Potter. The percussion specialist is Brian Burlingame. The band directors for Congress are David Potter and Rebecca Stapfer.

Park Hill South High School

All-District Full Orchestra:
Hanna Browning, bass (fifth chair); Ethan McWilliams, cello (fifth chair); Isabella Tasset, second violin (fifth chair)

All-District String Orchestra:
Jake Lockey, bass (fifth chair); Amber Bracken, cello (10th chair); Meghan Pate, first violin (eighth chair); Megan Ritchie, second violin (10th chair); Steven Ritchie, second violin (18th chair)

All-District Band:
Kendra Slaughter, flute (11th chair); Kiana Fernandes, clarinet (sixth chair); Mercedes McGonigle, clarinet (11th chair); Amanda Reece, clarinet (15th chair); Mason Reno, clarinet (22nd chair); Anna Cooper, clarinet (23rd chair); Aidan Lueth, alto saxophone (third chair); Kristen Clevenger, trumpet (11th chair); Sydney Boutz, horn (third chair); Toby Frick, horn (fifth chair); Cooper Mathisen, horn (seventh chair); Rob Traphagan, trombone (first chair); Tyler Wolfe, trombone (ninth chair)

Honorable Mention Band & All-District Alternates:
Kendra Slaughter, piccolo (first chair); Zach Ringo, baritone saxophone (second chair); Amy Montalbano, horn (first chair); Connor Henry, euphonium (second chair); Jacob Magyar, tuba (first chair)
 
Honorable Mention Band:
Jillian Garrett, flute (sixth chair); David Stone, bassoon (third chair); Grant Bergstrom, clarinet (sixth chair); Megan Harris, clarinet (ninth chair); Mia Toigo, clarinet (10th chair); Sophie Schulze, alto saxophone (fourth chair); Vincent Morrione, trumpet (fourth chair); Katie Kriz, euphonium (third chair)
 
All-District Orchestra:
Rob Traphagan, trombone (first chair); Sydney Boutz, horn (third horn)

All-District Jazz Band:
Zach Ringo, baritone saxophone (first chair); Rob Traphagan, trombone (first chair); Vincent Morrione, trumpet (second chair); Nash Bickford, trumpet (fourth chair); Aidan Nolte, guitar (first chair)
 
Jazz Band Alternates:
David Stone, tenor saxophone; Tyler Wolfe, trombone and bass trombone; Hanna Browning, bass

Park Hill High School

All-District Full Orchestra:
Eunice Jung, second violin (first chair); Anna Hughlett, first violin (sixth chair); Jacob Kao, second violin (seventh chair); Juliet Kim, second violin (16th chair); Dylan Klann, viola (seventh chair); Chloe Hughlett, cello (sixth chair); Caitlin Crosby, bass (fourth chair); Brooke Lysaught, bass (sixth chair)

All-District String Orchestra:
Julia Fleischman, second violin (first chair); Soon Jen Pak, first violin (11th chair); Apollos Weissenfluh, bass (eighth chair)

String Orchestra Alternate:
Connor Bollmann, violin

Honorable Mention Band & All-District Alternates
Kassidy Wagner, piccolo (first chair); Angela Mast, trumpet (first chair)

Honorable Mention Band
Sam Panico, trumpet (eighth chair); Aimen Zieske, trombone (fifth chair)

All-District Band:
Alex Nguyen, flute (eighth chair); Natalie Monsees, clarinet (21st chair); Callie Clopp, bass clarinet (third chair); Trevor Stevens, alto sax (fourth chair); Evan Ericksen, tenor sax (first chair); Arkadeep Ghosh, trombone (second chair); Daniel Foster, trombone (third chair); Davie Voelker, euphonium (first chair); Kosi Ofokansi, tuba (third chair); Jeremy Kasper, percussion (fourth chair); Zachary Howard, timpani (first chair); Blake Harris, timpani (second chair)

All-District Orchestra:
Arkadeep Ghosh, trombone (second chair); Daniel Foster, trombone (third chair); Zachary Howard, timpani (first chair) 

All-District Jazz Band:
Evan Ericksen, tenor sax (second chair); Sam Panico, trumpet (third chair); Daniel Foster, bass trombone (fourth chair); Apollos Weissenfluh, bass (first chair)

Jazz Band Alternates:
Aimen Zieske, trombone; Davie Voelker, trombone

Congress Middle School

All-District Middle School Orchestra:
Grace Olivier, first violin (fifth chair); Ethan Bellof, second violin (13th chair); Joey Chen, cello (eighth chair); Ari Staggs, bass (first chair)

Teacher-Nominated:
Mark Kinney, second violin; Emily Cox, first violin; Maggie Coats, viola; Pierce Wand, cello

All-District Middle School Band:
Maija Burns, flute (second chair); Wyatt Nguyen, flute (fourth chair); Michael Foster, trumpet (seventh chair)

Lakeview Middle School 

All-District Middle School Orchestra:
Sophia Nguyen, first violin (12th chair); Matthew Nunez, second violin (11th chair); McKenna Jennings, viola (10th chair) 

Teacher-Nominated:
Grace Crigger, first violin; Emily Leeper, second violin; Rahhaf Khalil, viola; Laney Toigo, cello

All-District Middle School Band:
Sylvia Nguyen, flute (ninth chair); Anna Lawton, clarinet (21st chair); Lydia Smith, euphonium (fourth chair); Ricky Follen, horn (eighth chair)

Band Alternates:
Josh Parr, trumpet (first chair); Alex Gerken, euphonium (second chair); Kaiden Johnson, oboe (second chair)