Band and Orchestra Honors

Student Musicians Selected to All-District Band and Orchestra
This is the image for the news article titled Student Musicians Selected to All-District Band and OrchestraDozens of Park Hill School District band and orchestra students earned positions in the all-district orchestras and bands.

The all-district jazz band will perform on Nov. 19 at the Blue Room. The all-district concert band, all-district middle school concert band and honorable mention concert band will perform Dec. 10 at Staley High School. All-district orchestra will perform on Jan. 7 at Paseo Academy. The concerts are free and open to the public.

The Park Hill South orchestra directors are Diane Markley and Savana Ricker. The band directors are Dr. Craig Miller, Charles Boyd and Katie Wagoner, and the percussion specialists are Calvin Dugan and Andrew Foerschler.

The Park Hill High School orchestra director is Stephanie Hill, and the band directors are Ky Hascall and David Potter. The percussion specialist is Brian Burlingame.

The Congress Middle School band director is David Potter, and the Lakeview Middle School band directors are Charles Boyd, Dr. Craig Miller and Katie Wagoner.

Park Hill South High School

All-District Full Orchestra
Grant Bess, senior, trumpet (first chair); Noah Littrell, junior, trumpet (second chair); Grace Kubart, senior, horn (second chair); Robert Traphagan, sophomore, trombone (third chair); Jack Vande Polder, junior, cello (11th chair)

All-District String Orchestra

Hanna Browning, sophomore, bass (second chair); Jasmine Case, sophomore, cello (first chair); Connor Tackkett, sophomore, cello (seventh chair); Katie McWilliams, junior, second violin (first chair)

All-District Concert Band
Joshua Boster, junior, flute (11th chair); Lawrence Fang, senior, English horn (first chair); Alec Higgins, junior, clarinet (eighth chair); Jayden Hermansen, junior, clarinet (11th chair); Mason Reno, sophomore, clarinet (17th chair); Amanda Reece, sophomore, clarinet (22nd chair); Anna Cooper, freshman, clarinet (23rd chair); Melissa Kelly, senior, bass clarinet (second chair); Aidan Lueth, sophomore, alto saxophone (fifth chair); Grant Bess, senior, trumpet (first chair); Noah Littrell, junior, trumpet (second chair); Grace Kubart, senior, horn (second chair); Robert Traphagan, sophomore, trombone (third chair); Emma Kubart, senior, trombone (fourth chair); Jarret Rausch, senior, trombone (fifth chair); Landon Beyer, senior, trombone (seventh chair)

Concert Band Alternates: Kate Nelson, senior, oboe; Parker Bell, senior, percussion; Anna Knittig, freshman, clarinet

All-District Honorable Mention Concert Band
Kendra Slaughter, freshman, flute (sixth chair); Morgan Gilsdorf, senior, flute (10th chair); Megan Harris, sophomore, clarinet (fourth chair); Kiana Fernandes, freshman, clarinet (eighth chair); Ashton Amann, sophomore, alto saxophone (fourth chair); Joe Peak, sophomore, alto saxophone (fifth chair); Toby Frick, freshman, horn (fourth chair); Destiny Davis, senior, euphonium (third chair)

All-District Jazz Band
Noah Littrell, junior, trumpet (first chair); Robert Traphagan, sophomore, trombone (first chair); Emma Kubart, senior, trombone (second chair); Jarret Rausch, senior, trombone (third chair); Maleigha Michael, senior, percussion (auxiliary percussion); Parker Bell, senior, percussion (vibraphone)
Jazz Band Alternate: Grant Bess, junior, trumpet

Park Hill High School

All-District Full Orchestra
Justin Galang, junior, first violin (third chair); Eunseo Jung, sophomore, first violin (seventh chair); Sophia Cuni-Mertz, senior, first violin (17th chair); Chloe Hughlett, freshman, cello (seventh chair); Brooke Lysaught, sophomore, bass (third chair); Caitlin Crosby, sophomore, bass (fourth chair); Grant Hanson, junior, trombone (second chair); Blake Harris, sophomore, timpani (first chair)

All-District String Orchestra
June Guwn, senior, first violin (10th chair); Camille Laude, senior, first violin (13th chair); Juliet Kim, sophomore, second violin (12th chair); Dylan Klann, sophomore, viola (12th chair); Gillian Hance, junior, cello (eighth chair); Kylee Corbin, freshman, cello (10th chair); Jude Smith, senior, bass (fourth chair); Jack Trompeter, senior, bass (10th chair)

All-District Concert Band
Natalie Monsees, freshman, clarinet (19th chair); Deanna Eberhart, junior, baritone saxophone (first chair); Jordon Walker, senior, trumpet (fourth chair); Anna Hogan, senior, trumpet (11th chair); Grant Hanson, junior, trombone (second chair); Nathaniel Cline, senior, trombone (eighth chair); Wesley Nelson, junior, tuba (third chair); Kosi Ofokansi, freshman, tuba (fifth chair); Alec Lamb, junior, mallet percussion (first chair); Blake Harris, sophomore, timpani (first chair)

Concert Band Alternates: Molly Foster, junior, piccolo; Chris Swett, senior, tuba; Jeremy Kasper, sophomore, battery percussion; Zach Howard, sophomore, mallet percussion

All-District Honorable Mention Band
Emily Green, senior, flute (fifth chair); Kassidy Wagner, sophomore, flute (seventh chair); Melody Willemsen, junior, bassoon (third chair); Bwaar Omer, senior, clarinet (13th chair); Kai Shafe, junior, trumpet (seventh chair); Davie Voelker, sophomore, trombone (eighth chair)

All-District Jazz Band

Jazz Band Alternate: Deanna Eberhart, junior, alto saxophone

Congress Middle School

All-District Middle School Band
Jessica Smith, eighth, clarinet (19th chair); Callie Clopp, eighth, bass clarinet (third chair); Alex Bravard, eighth, bass clarinet (fifth chair); Daniel Foster, eighth, trombone (fourth chair)

Middle School Concert Band Alternates: Devin Oshima, eighth, oboe; Brady Lisec, eighth, clarinet; Tyler Horton, eighth, percussion

All-District Middle School Honorable Mention Concert Band
Rylie Bishop, eighth, flute (fourth chair); Braeden Buttron, eighth, percussion (first chair); Thomas Wineinger, eighth, percussion (third chair)

Lakeview Middle School

All-District Middle School Band
Jillian Garrett, eighth, flute (third chair); Ashlyn Rancudo, eighth, flute (fourth chair); Emily Flowers, eighth, oboe (second chair); Mia Toigo, eighth, clarinet (seventh chair); Daniela Hernandez, eighth, clarinet (17th chair); Marisa Garcia, eighth, clarinet (23rd chair); Felix Labrador, eighth, alto saxophone (fourth chair); Matthew Kruse, eighth, trumpet (ninth chair); Cooper Mathisen, eighth, horn (first chair); Brandon Wright, eighth, horn (third chair); Peyton Traphagan, eighth, baritone (second chair); Charles Scott, eighth, percussion (third chair)

Middle School Concert Band Alternates: Kyler Hurst, eighth, bassoon; Mikayla Reeves, eighth, bass clarinet; Diana Hernandez, eighth, alto saxophone; Andrew Harris, eighth, tenor saxophone; Mark Parr, eighth, baritone

All-District Middle School Honorable Mention Concert Band
Jacob Davis, eighth, tuba (second chair); Alex Ware, eighth, percussion, (third chair); Fredrick Lanning, eighth, percussion (eighth chair); Aidan Nolte, eighth, percussion (fifth chair)